VAREE A family of LED underwater luminaires that is suitable to be installed on the ground, recess in a concrete wall or surface mounted. Operating with high lumen output LED from 2700K, 3000K, 4000K and RGBW with high CRI in 3 steps SDCM. VAREE is designed to illuminate swimming pools, decorative pools, fountains and any submersible application. A wide range of beam angles including Narrow, Medium, Wide and Elliptical beams as well as Asymmetric floor washer. VAREE is pre-wired with underwater
| Power | 18W |
| Color Temperature | 4000K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 1250 lm |
| Finishing | ALUMINIUM |
| IP Rating | IP68 |
| Color Rendering | CRI90 |
| Driver | ON/OFF DRIVER |