Round recessed luminaire with contact frame. Fixed Wall Washer version: the optic system is designed to aim the light flow on a vertical surface with no shadow zones and a precise outline. The main body is made of die-cast aluminium with a radiant surface that guarantees optimum heat dissipation. Structure with die-cast aluminium external contact frame with a single white finish. The optic unit includes two shaped metallized thermoplastic reflectors, a PMMA refractor/safety screen and a plastic
| Power | 10W |
| Color Temperature | 2700K |
| Light Source Type | Ceiling Recessed |
| Lumen Output | 694lm |
| Finishing | WHITE |
| IP Rating | IP20 |
| Color Rendering | CRI 90 |
| Driver | 1-10V DRIVER |