Single emission recessed downlights for indoor application. The super warm white LED light source with a medium flood light distribution is composed of 1 powerled LEDs with CCT of 2700 K and a CRI 90; the source luminous flux is 145 lm, with a 145.0 lm/W nominal luminous efficacy. The device body is made of brass and features a chrome finish, processed by means of electroplating. The ingress protection degree is IP44; the total weight is of 0.061 kg. The power supply driver is not provided and
| Power | 1W |
| Color Temperature | 2700K |
| Light Source Type | Recessed |
| Lumen Output | 145 |
| Finishing | BRASS CHROME |
| IP Rating | IP44 |
| Color Rendering | CRI 90 |
| Driver | 1-10V DRIVER |