Round recessed downlight made of die-cast aluminium with white powder-coating finish (RAL 9016) and white reflector; System Power 9W; measurements Ø78mm x 97mm; ceiling cutout of Ø68mm with a narrow mounting trim; ceiling thickness 5-20mm; luminaire’s weight is approximately 210g; rotation 350° and pivot Max. 30°; CCT 2700K with a System luminous flux of 620lm; high color rendering at an index of CRI90; after a lifetime of 50000h L80B10 min. 80% of the luminous flux with energy efficient CITIZEN
| Power | 9W |
| Color Temperature | 2700K |
| Light Source Type | COB |
| Lumen Output | 620lm |
| Finishing | WHITE |
| IP Rating | IP20 |
| Color Rendering | CRI 90 |
| Driver | 1-10V DRIVER |