Round recessed downlight made of die-cast aluminium with black powder-coating finish (RAL 9005) and matt reflector; System Power 21W; measurements Ø110mm x 131mm; ceiling cutout of Ø100mm with a narrow mounting trim; ceiling thickness 1-25mm; rotation 355° and pivot max. 30°; CCT 2700K with a System luminous flux of 1600lm; high color rendering at an index of CRI90; after a lifetime of 50000h L80B10 min. 80% of the luminous flux with energy efficient CITIZEN LED Chips; 5 years warranty;
| Power | 21W |
| Color Temperature | 2700K |
| Light Source Type | COB |
| Lumen Output | 1600lm |
| Finishing | BLACK/MATT |
| IP Rating | IP20 |
| Color Rendering | CRI 90 |
| Driver | 1-10V DRIVER |