Round spotlight for recessed installation made of die-cast aluminium with white powder-coating finish (RAL 9016) and matt reflector; LED 11W; measurement Ø85mm; ceiling cutout of Ø75mm with a narrow mounting trim; luminaire’s weight is approximately 200g; rotation 355° and pivot max. 18°; CCT 2700K with an LED Output of 1100lm; decent color rendering at an index of CRI80; after a lifetime of 50000h min. 80% of the luminous flux with energy efficient CITIZEN LED Chips; 5 years warranty; beam char
| Power | 15W |
| Color Temperature | 2700K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 1050LM |
| Finishing | WHITE TRIM - WHITE REFLECTOR |
| IP Rating | IP20 |
| Color Rendering | CRI 90 |
| Driver | 0-10V DRIVER |