Round recessed ceiling downlight made of die-cast aluminium with white powder-coating finish (RAL 9016) and white reflector; 1-10V Dim Driver; LED 4W; measurement Ø55mm; ceiling cutout of Ø45mm with a narrow mounting trim; luminaire’s weight is approximately 90g; CCT 2700K with an LED Output of 480lm; high color rendering at an index of CRI90; after a lifetime of 50000h min. 80% of the luminous flux with energy efficient CREE LED Chips; 5 years warranty; beam characteristic with 24° beam angle.
| Power | 6W |
| Color Temperature | 2700K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 330LM |
| Finishing | WHITE TRIM - WHITE REFLECTOR |
| IP Rating | IP20 |
| Color Rendering | CRI 90 |
| Driver | 0-10V DRIVER |