Aluminium die cast housing in EN AB-47100 (low copper content) with high resistance against corrosion. Stone wash surface treatment prior to painting process. A4 grade Stainless Steel screws with 2,5-3% molybdenum content which increases the resistance against corrosion. Silicone gaskets. Painting Process : 3 Step Process
1) Surface treatment with BONDERITE. A heavy metal free chemical surface treatment containing ceramic nano particles giving a cohesive, inorganic and highly dense protective co
| Power | 3.7W |
| Color Temperature | 2700K |
| Light Source Type | L80 |
| Lumen Output | 180lm |
| Finishing | BLACK |
| IP Rating | IP65 |
| Color Rendering | CRI90 |
| Driver | ON/OFF DRIVER |