Adjustable optic, recessed luminaire for a Warm White LED lamp with a high color rendering index. Passive heat dissipation system. The adjustable body can turn in a set-back position in relation to the flush-mounted recessed housing to ensure precise lighting that is extremely comfortable and reduces direct glare significantly. Internal rotation of 358° and a tilting movement of 35° with mechanical locking systems for both movements. Fixed recessed luminaire in die-cast aluminium with a perimete
| Power | 28W |
| Color Temperature | 2700K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 1915 lm |
| Finishing | BLACK |
| IP Rating | IP20 |
| Color Rendering | CRI 90 |
| Driver | Driver |