recessed for outdoor applications; drive-over up to 1000 kg; walkover; recessed (ceiling, wall, floor); Power consumption: 3,5W; Power supply: 24Vdc; Lumen output at source: 196 lm (3000K, 3.5W, CRI >90); Delivered lumen output: 165 lm (3000K, 22°, 3,5W, CRI >90); 1 power LED, 1/4 ANSI BIN, 55 000h L90 B10 (Ta 25°C); LED colour: 2700K; Optics: 13°; CRI Colour Rendering Index: >90; Body material: body made of ANTICORODAL 6082 aluminium alloy, made entirely on a CNC lathe and then electro-coloured
| Power | 3.5W |
| Color Temperature | 2700K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 165LM |
| Finishing | BRASS |
| IP Rating | IP65 |
| Color Rendering | CRI 90 |
| Driver | 0-10V DRIVER |