Flexible vertical neon strip, excellent thermal dissipation encapsulated with high performance grade silicone material that can be used and installed at an extreme harsh environment with temperature up to 65°C. Designed to be UV and corrosion resistant. High uniformity with no dark spot even at the terminals and uniform width across Contour body. Feed-in connector and profile for seamless mounting and installation. Suitable for Indoor / Outdoor application.
| Power | 9W/M |
| Color Temperature | 2700K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 515LM/M |
| Finishing | WHITE |
| IP Rating | IP67 |
| Color Rendering | CRI90 |
| Driver | 1-10V DRIVER |