Single emission uplights for outdoor application. The warm white LED light source with a flood light distribution is composed of 1 arrayled LEDs with CCT of 3000 K and a CRI 80; the source luminous flux is 1087 lm, with a 135.9 lm/W nominal luminous efficacy.
| Power | 8W |
| Color Temperature | 3000K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 1087 lm |
| Finishing | STAINLESS STEEL |
| IP Rating | IP66 |
| Color Rendering | CRI 80 |
| Driver | ON/OFF DRIVER |