Luminaire: cast aluminium, black powder-coated, designed as heat sink, with connection cable L 850mm. Gimbal suspension: polymer, black. Luminaire 0°-40° tilt. Mounting ring: Polymer, white (RAL9002). Expanding spring fixing for ceiling thicknesses of 1-25mm. 2-pole terminal block. Includes ERCO control gear, dimmable. LED module: high-power LEDs. Collimating lens made of optical polymer.
| Power | 14W |
| Color Temperature | 2700K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 713LM |
| Finishing | WHITE |
| IP Rating | IP20 |
| Color Rendering | CRI92 |
| Driver | 0-10V DRIVER |