The recessed spot OIKO from the familiy OIKO consists of aluminum-die-cast. The article can be powder coated in 25 colours. Stated photometric values correspond to operation by 700 mA; a suitable ballast needs to be sourced separately and is not scope of delivery. Dimming (# 22345) depends on the used ballast and may vary. The spot with direct illumination corresponds to protection class SK3 at IP20. ZERO LIGHT LEAKAGE technology guarantees trouble-free use in acoustic ceilings.
| Power | LED 24 W |
| Color Temperature | 2700K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 3210 lm |
| Finishing | Crystal white |
| IP Rating | IP20 |
| Color Rendering | CRI 90 |
| Driver | Driver - on/off, 1-10V, Dali |