The recessed spot OIKO COMFORT from the familiy OIKO consists of aluminum-die-cast. With 2 powder coated options 625 colour combinations can be achieved. Stated photometric values correspond to operation by 350 mA; a suitable ballast needs to be sourced separately and is not scope of delivery. Dimming (# 220-0529) depends on the used ballast and may vary. The spot with direct illumination corresponds to protection class SK3 at IP20.
| Power | LED 12 W |
| Color Temperature | 2700K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 1304 lm |
| Finishing | Crystal white |
| IP Rating | IP20 |
| Color Rendering | CRI 90 |
| Driver | Driver - on/off, 1-10V, Dali |