The rimless spot INVADER ADJUSTABLE is part of the product family INVADER. With 2 powder coated options 625 colour combinations can be achieved. Stated photometric values correspond to operation by 350 mA; a suitable ballast needs to be sourced separately and is not scope of delivery. Dimming (# 120-0339) depends on the used ballast and may vary. The spot with direct illumination corresponds to protection class SK3 at IP20. Multiple applications possible due to comprehensive adjustment options. Rotability is 180° and additionally INVADER ADJUSTABLE is tiltable by ±30°. A PROLICHT lense pack is optionally available.
| Power | LED 6 W |
| Color Temperature | 2700K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 1304 lm |
| Finishing | Crystal white |
| IP Rating | IP20 |
| Color Rendering | CRI 90 |
| Driver | Driver - on/off, 1-10V, Dali |