The recessed spot INVADER WALLWASH is part of the product family INVADER. The article can be powder coated in 25 colours. Stated photometric values correspond to operation by 350 mA; a suitable ballast needs to be sourced separately and is not scope of delivery. Dimming (# 220-0575) depends on the used ballast and may vary. The Wallwasher corresponds to protection class SK3 at IP20. ZERO LIGHT LEAKAGE technology guarantees trouble-free use in acoustic ceilings. A PROLICHT lense pack is optionally available.
| Power | 12W |
| Color Temperature | 3000K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 1352 lm |
| Finishing | Sparkling silver |
| IP Rating | IP20 |
| Color Rendering | CRI 90 |
| Driver | Driver - on/off, 1-10V, Dali |