The surface luminaire INVADER WALL from the familiy INVADER consists of aluminum. With 3 powder coated options 15625 colour combinations can be achieved. The ballast is integrated and allows for an operation with 220-240V (50/60Hz). INVADER WALL (# 320-0192) is dimmable via BUS. The spot with direct and indirect illumination corresponds to protection class SK1 at IP20.
| Power | LED 12 W |
| Color Temperature | 2700K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 1200 lm |
| Finishing | Crystal white |
| IP Rating | IP20 |
| Color Rendering | CRI 90 |
| Driver | Driver - on/off, 1-10V, Dali |