The pendant luminaire SIGN from the familiy SIGN consists of aluminum-extruded profile. The article can be powder coated in 25 colours. The ballast is integrated and allows for an operation with 220-240V (50/60Hz). SIGN (# 410-1492) is dimmable via BUS. The luminaire with direct illumination and corresponds to protection class SK1 at IP20.
| Power | LED 55 W |
| Color Temperature | 3000K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 8151 lm |
| Finishing | Sparkling silver |
| IP Rating | IP20 |
| Color Rendering | CRI 80 |
| Driver | Driver - on/off, 1-10V, Dali |