The pendant luminaire SIGN DIVA from the familiy SIGN consists of aluminum-extruded profile. With 2 powder coated options 625 colour combinations can be achieved. The ballast is integrated and allows for an operation with 220-240V (50/60Hz). SIGN DIVA (# 410-3722) is dimmable via BUS. The luminaire with direct illumination and corresponds to protection class SK1 at IP20.
| Power | LED 80 W |
| Color Temperature | 4000K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 13736 lm |
| Finishing | Crystal white |
| IP Rating | IP20 |
| Color Rendering | CRI 80 |
| Driver | Driver - on/off, 1-10V, Dali |