Spot 5.4 is a surface mounted (ceiling, wall, floor, spike, pole); Power consumption: 52W; Power supply: 110-230Vac; Lumen output at source: 6398 lm (3000K); Delivered lumen output: 5025 lm (3000K, 34°); 1 COB LED, 2-step MacAdam, 100 000h L80 B10 (Ta 25°C); LED colour: 2700K; Optics: adjustable 14°x65°; CRI Colour Rendering Index: 80; Body material: body made of ANTICORODAL 6026 low-copper-content aluminium alloy for excellent resistance to corrosion, made on a CNC lathe.
| Power | 52W |
| Color Temperature | 2700K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 5025LM |
| Finishing | BLACK |
| IP Rating | IP66 |
| Color Rendering | CRI 80 |
| Driver | 0-10V DRIVER |