The pendant luminaire SIGN DIVA TUBE from the familiy SIGN consists of aluminum. With 3 powder coated options 15625 colour combinations can be achieved. The ballast is integrated and allows for an operation with 220-240V (50/60Hz). SIGN DIVA TUBE (# 410-4302) is dimmable via BUS. The luminaire with direct illumination and corresponds to protection class SK1 at IP20. POLAR CURVE Measurement based on the color white
| Power | LED 10 W |
| Color Temperature | 3000K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 1600 lm |
| Finishing | Crystal white |
| IP Rating | IP20 |
| Color Rendering | CRI 80 |
| Driver | Driver - on/off, 1-10V, Dali |