Double emission systems for indoor application. The super warm white LED light source with a diffused + medium wide flood light distribution is composed of 168 topled LEDs with CCT of 2700 K and a CRI 90; the source luminous flux is 7142 lm, with a 148.8 lm/W nominal luminous efficacy. The device body is made of aluminium and features a white finish, processed by means of coating; the diffuser is made of pmma; the diffuser is made of PC. The ingress protection degree is IP40; the total weight i
| Power | 48W |
| Color Temperature | 2700K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 4640 lm |
| Finishing | GOLD |
| IP Rating | IP20 |
| Color Rendering | CRI 90 |
| Driver | 1-10V DRIVER |