Housing: cast aluminium, black powder-coated, designed as heat sink, with connection cable L 850mm. 0°-30° tilt. Fixing ring: polymer, black, rotatable through 360°. Mounting ring: Polymer, white (RAL9002). Expanding spring fixing for ceiling thicknesses of 1-25mm. 2-pole terminal block. Includes control gear. LED module: high-power LEDs. Collimating lens made of optical polymer. Cover: Polymer, white (RAL9002).
| Power | 16W |
| Color Temperature | 2700K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 955LM |
| Finishing | WHITE |
| IP Rating | IP20 |
| Color Rendering | CRI92 |
| Driver | 0-10V DRIVER |