3-compartment recessed luminaire with wall washer fixed optic for warm white LED 2700 K with high colour rendering index. Passive cooling system. Luminaire body with die-cast radiant aluminium surface; version with perimeter stop frame. Special optical systems for defined light distribution on the wall with no shadow areas. The position next to the asymmetrical units ensures a considerable reduction in direct glare, without compromising the quality of light emitted. Reflectors - flow recuperator
| Power | 28W |
| Color Temperature | 2700K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 1643LM |
| Finishing | BLACK |
| IP Rating | IP20 |
| Color Rendering | CRI90 |
| Driver | 0-10V DRIVER |