Efficient and cost-effective LED bollards for the illumination of ground surfaces. These luminaires are characterised by high luminous efficiency and great uniformity of illuminance. We can supply these luminaires in three sizes for the differing dimensions of the installation site. Their sturdy construction makes them especially suitable for areas in which considerable robustness is required.
| Power | LED 22W |
| Color Temperature | 3000K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 881 lm |
| Finishing | GRAPHITE |
| IP Rating | IP65 |
| Color Rendering | CRI 80 |
| Driver | ON/OFF, 1-10V, PHASE DIM |