The luminaire consists of aluminium profiles, cast aluminium and stainless steel Pole with laminated wood in accordance with DIN EN 14080 and aluminium Laminated wood made of finger-jointed pine slats Metal components are powder coated and painted Safety glass with optical structure Silicone gasket Reflector made of pure anodised aluminium Fixing of the light building element with anchorage unit 71 140 or screw-on base 70 833 for bolting onto a foundation (see accessories).
| Power | 36W |
| Color Temperature | 3000K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 3796lm |
| Finishing | Laminated wood |
| IP Rating | IP65 |
| Color Rendering | CRI 80 |
| Driver | DALI DRIVER |