Luminaire made of copper and bronze alloy Crystal glazing. Wall mounting with a mounting plate made of stainless steel, Steel grade number 1.4301. Mounting plate with 3 fixing holes ø 5.5 mm. Angle 120° · Pitch circle ø 85 mm, 2 cable entries for through-wiring of mains supply cable ø 7-10,5 mm, max. 3 G 1.5@ Plug connection. Connecting terminal 2.5@ Earth conductor connection. LED power supply unit 220-240 V x 0/50-60 Hz. DC 176-264 V. Safety class I, Protection class IP 44, Protected against granular foreign bodies, > 1 mm and splash water, r – Safety mark, c – Conformity mark.
| Power | LED 8W |
| Color Temperature | 3000K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 357 lm |
| Finishing | Eco Classic |
| IP Rating | IP44 |
| Color Rendering | CRI>80 |
| Driver | ON/OFF, 1-10V, DALI |