Luminaire made of copper and stainless steel. Opal glass with screw neck. Silicone gasket. Wall mounting with a mounting plate made of stainless steel, Steel grade number 1.4301. Mounting plate with 2 fixing holes ø 5.5 mm · 70 mm spacing, 1 cable entry for mains supply cable up to ø 10,5 mm max. 3 × 1,5@ Connecting terminal 2.5@ with plug connection. Earth conductor connection. LED power supply unit 220-240 V x 0/50-60 Hz. DC 176-264 V. Safety class I. Protection class IP 44. Protected against granular foreign bodies, > 1 mm and splash water Impact strength IK04, Protection against mechanical impacts < 0.5 joule r – Safety mark, c – Conformity mark.
| Power | LED 8W |
| Color Temperature | 3000K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 432 lm |
| Finishing | Eco Classic |
| IP Rating | IP44 |
| Color Rendering | CRI>80 |
| Driver | ON/OFF, 1-10V, DALI |