Luminaire made of copper and stainless steel. Opal glass with screw neck. Mounting plate with 2 fixing holes ø 5.5 mm · 70 mm spacing 1 cable entry for mains supply cable up to ø 10,5 mm max. 3 × 1,5@ Plug connection. Connecting terminal 2.5@ Earth conductor connection Lampholder E 27. Safety class I. Protection class IP 44. Protected against granular foreign bodies, > 1 mm and splash water, r – Safety mark c – Conformity mark.
| Power | LED 60W |
| Color Temperature | 3000K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 630 lm |
| Finishing | Eco Classic |
| IP Rating | IP44 |
| Color Rendering | CRI>80 |
| Driver | ON/OFF, 1-10V, DALI |