Luminaire made of copper, brass and stainless steel. Antique glass Wall mounting with a mounting plate made of stainless steel, Steel grade number 1.4301. Mounting plate with 2 fixing holes ø 5.5 mm · 70 mm spacing 1 cable entry for mains supply cable up to ø 10,5 mm max. 3 × 1,5@ Connecting terminal 2.5@ with plug connection, Earth conductor connection, Lampholder E 27. Safety class I. Protection class IP 23. Protected against granular foreign bodies. > 12 mm and showers up to 60°. r – Safety mark. c – Conformity mark.
| Power | LED 100W |
| Color Temperature | 3000K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 1190 lm |
| Finishing | Solid copper |
| IP Rating | IP44 |
| Color Rendering | CRI >80 |
| Driver | ON/OFF, 1-10V, DALI |