Luminaire made of copper, brass and stainless steel. Antique glass. Mounting plate with 2 fixing holes ø 5.5 mm · 70 mm spacing 1 cable entry for mains supply cable up to ø 10.5 mm, max. 3 × 1.5@ Connecting terminal 2.5@ Earth conductor connection. Lampholder E27. Safety class I, Protection class IP 44. Protected against granular foreign bodies, > 1 mm and splash water, r – Safety mark, c – Conformity mark. Weight: 2.3 kg Copper. The luminaire parts made of solid copper are delivered with the metal’s natural surface colour. Time and weather factors create
| Power | LED 75W |
| Color Temperature | 3000K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 850 lm |
| Finishing | Copper |
| IP Rating | IP44 |
| Color Rendering | CRI >80 |
| Driver | ON/OFF, 1-10V, DALI |