Luminaire made of aluminium alloy, aluminium and stainless steel Antique glass. Wall mounting with a mounting plate made of stainless steel, Steel grade number 1.4301. Mounting plate with 2 fixing holes ø 5 mm · 70 mm spacing 1 cable entry for mains supply cable up to ø 10,5 mm max. 3 × 1,5@ Connecting terminals 2.5@ Earth conductor connection, Lampholder E 27, Safety class I. Protection class IP 44. Protected against granular foreign bodies > 1 mm and splash waterr – Safety mark, c – Conformity mark.
| Power | LED 60W |
| Color Temperature | 3000K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 625 lm |
| Finishing | Aluminium & Steel |
| IP Rating | IP44 |
| Color Rendering | CRI >80 |
| Driver | ON/OFF, 1-10V, DALI |