Luminaire made of aluminium alloy, aluminium and stainless steel Crystal glazing, Mounting plate with 3 fixing holes ø 5.5 mm. Angle 120° · Pitch circle ø 85 mm, 2 cable entries for through-wiring of mains supply cable ø 7-10,5 mm, max. 3 G 1.5@. Connecting terminal 2.5@ with plug connection. Earth conductor connection. LED power supply unit, 220-240 V x 0/50-60 Hz, DC 176-264 V. DC Start ≥ 198 V, Safety class I Protection class IP 44, Protected against granular foreign bodies > 1 mm and splash water, r – Safety mark, c – Conformity mark.
| Power | LED 8W |
| Color Temperature | 3000K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 356 lm |
| Finishing | Aluminium & Steel |
| IP Rating | IP44 |
| Color Rendering | CRI>80 |
| Driver | ON/OFF, 1-10V, DALI |