Luminaire made of aluminium alloy, aluminium and stainless steel. Clear synthetic cover with optical structure. Reflector made of pure anodised aluminium. Mounting plate with 3 fixing holes ø 6.5 mm. Angle 120° · Pitch circle ø 122 mm. 2 cable entries for through-wiring of mains supply cable ø 7-10,5 mm, max. 5 G 1.5@ Connecting terminal 2.5@ with plug connection. Earth conductor connection. LED power supply unit 220-240 V x 0/50-60 Hz. DC 176-264 V, During DC operation the LED power is reduced to 50 % DALI controllable. A basic isolation exists between power cable and control line. Safety class I. Protection class IP 65. Dust-tight and protection against water jets. Impact strength IK10. Protection against mechanical. impacts < 20 joule. c – Conformity mark.
| Power | LED 40W |
| Color Temperature | 3000K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 4535 lm |
| Finishing | Aluminium & Steel |
| IP Rating | IP 44 |
| Color Rendering | CRI >80 |
| Driver | ON/OFF, 1-10V, DALI |