Single emission uplights for outdoor application. The super warm white LED light source with a spot light distribution is composed of 1 arrayled LEDs with CCT of 2700 K and a CRI 80; the source luminous flux is 2015 lm, with a 167.9 lm/W nominal luminous efficacy. The device body is made of die-cast aluminium en ab - 46100 and features a black finish, processed by means of open pore anodizing + powder coating; the diffuser is made of extra clear glass - tempered with a silk-screening treatment.
| Power | 12W |
| Color Temperature | 2700K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 1018LM |
| Finishing | STAINLESS STEEL |
| IP Rating | IP68 |
| Color Rendering | CRI80 |
| Driver | 0-10V DRIVER |