Round recessed ceiling downlight made of die-cast aluminium with white powder-coating finish (RAL 9016) and specular reflector; LED 13W; measurement Ø85mm; ceiling cutout of Ø75mm with a narrow mounting trim; CCT 2700K with an System Output of 800lm; high color rendering at an index of CRI90; after a lifetime of 50000h min.
| Power | 15W |
| Color Temperature | 2700K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 800LM |
| Finishing | WHITE |
| IP Rating | IP20 |
| Color Rendering | CRI90 |
| Driver | 0-10V DRIVER |