Outdoor luminaire with direct light street optic. The optical assembly is made of EN1706AC 46100LF aluminium alloy, subjected to a multi-step, pre-treatment process in which the main phases are degreasing, fluorozirconation (a protective surface film) and sealing (with a nano-structured silane layer). The painting stage consists of a primer and a textured acrylic paint, cured at 150 °C, with a high level of weather and UV ray resistance.
| Power | 64W |
| Color Temperature | 3000K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 9190lm |
| Finishing | BALCK |
| IP Rating | IP66 |
| Color Rendering | CRI90 |
| Driver | DALI DRIVER |