Aluminium die cast housing in EN AB-44100 (low copper content) with high resistance against corrosion. Stone wash surface treatment prior to painting process. 2 mm thick front trim in Stainless Steel - Grade AISI 316L with 2,5 -3% molybdenum content, with high resistance against corrosion. A4 grade Stainless Steel screws with 2,5-3% molybdenum content which increases the resistance against corrosion. Pre treated Silicone Gaskets. Painting Process : 3 Step Process.
| Power | 6.5W |
| Color Temperature | 3000K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 222lm |
| Finishing | BALCK |
| IP Rating | IP66 |
| Color Rendering | CRI 90 |
| Driver | DIMMABLE DRIVER |