Direct light linear luminaire, designed to use monochrome LED lamps. For ground and wall installations,, the product requires an outer casing (to be purchased separately). The outer casing is not required for installations in panelled walls and ceilings. The body is made of extruded aluminium and includes die-cast aluminium end caps with 50/60 Shore A silicone seals.Fitted with an Opti Beam Lens optical system with a Wall Grazing Wide Flood optic.
| Power | 7.6W |
| Color Temperature | 3000K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 560lm |
| Finishing | GREY |
| IP Rating | IP65 |
| Color Rendering | CRI 90 |
| Driver | ON/OFF DRIVER |