Square recessed luminaire with contact frame. Fixed Wall Washer version: the optic system is designed to aim the light flow on a vertical surface with no shadow zones and a precise outline. The main body is made of die-cast aluminium with a radiant surface that guarantees optimum heat dissipation. Structure with die-cast aluminium external contact frame with a single white finish. The optic unit includes two shaped metallized thermoplastic reflectors, a PMMA refractor/safety screen and aplastic.
| Power | 10W |
| Color Temperature | 3000K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 765lm |
| Finishing | BLACK |
| IP Rating | IP44 |
| Color Rendering | CRI 90 |
| Driver | ON/OFF DRIVER |