Round recessed luminaire with contact frame. Adjustable version that tilts by a maximum of 30°. The main swivel body is made of die-cast aluminium with a radiant surface that guarantees optimum heat dissipation. High color rendering index 3,000K LED. Power unit available with a separate code no. Direct current ballasts are available with a separate code no.: ON-OFF / 1-10V dimmable / DALI dimmable
| Power | 7W |
| Color Temperature | 3000K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 584LM |
| Finishing | WHITE TRIM - WHITE REFLECTOR |
| IP Rating | IP20 |
| Color Rendering | CRI 90 |
| Driver | 1-10V DRIVER |