Megolon S540 is a thermoplastic, halogen free cable sheathing compound which exhibits an excellent level of fire retardancy. This product is specifically aimed at designs of cables requiring a good degree of flexibility and the ability to meet the more stringent fire test specifications.Ferrules are supplied in brass as standard or in stainless steel for use outdoors or in damp areas.
| Power | 2W |
| Color Temperature | 3000K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 120lm |
| Finishing | Stainless Steel |
| IP Rating | IP66 |
| Color Rendering | CRI 80 |
| Driver | ON/OFF DRIVER |