Cylindrical wall surface mounted luminaire made of aluminium; surface jet black powder coated; Inner colour lacquered in jet black; passive cooling of the LEDs through improved heat sink geometry; with COB (Chip on Board) technology for maximum efficiency; no appearance of multiple shadows; light colour 3000 K; ≤ 2 SDCM (initial MacAdam); CRI ≥ 90; min. 80% of luminous flux after 50000 operating hours; energy efficient LEDs with high CRI; incl. high quality lens system.
| Power | 20.6W |
| Color Temperature | 3000K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 1214lm |
| Finishing | BLACK |
| IP Rating | IP20 |
| Color Rendering | CRI 90 |
| Driver | ON/OFF DRIVER |