Single emission bollard & pole for outdoor application. The warm white LED light source with a asymmetric wallwasher light distribution is composed of 1 arrayled LEDs with CCT of 3000 K and a CRI 80; the source luminous flux is 1320 lm, with a 138.9 lm/W nominal luminous efficacy.The device body is made of die-cast aluminium en ab - 46100 and features a black-grey ral7021 finish, processed by means of open pore anodizing + powder coating; the diffuser is made of extra clear glass.
| Power | 9.5W |
| Color Temperature | 3000K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 826lm |
| Finishing | BLACK |
| IP Rating | IP66 |
| Color Rendering | CRI 80 |
| Driver | ON/OFF DRIVER |