Round recessed spotlight in die-cast aluminium; surface jet black; installation without tools in mounting set due to patented ball catch system; round installation housing; with trim jet black; suitable for ceiling thickness of 2-25 mm; passive cooling of the LEDs through improved heat sink geometry; with COB (Chip on Board) technology for maximum efficiency; no appearance of multiple shadows; light colour 3000 K; ≤ 3 SDCM (initial MacAdam); CRI ≥ 90.
| Power | 6.2W |
| Color Temperature | 3000K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 394 lm |
| Finishing | BLACK |
| IP Rating | IP44 |
| Color Rendering | CRI 90 |
| Driver | ON/OFF DRIVER |