Single emission systems, lines or lines for indoor application. The warm white LED light source is composed of 156 topled LEDs with CCT of 3000 K and a CRI 90; the source luminous flux is 1470 lm, with a 122.5 lm/W nominal luminous efficacy.
The device body is made of aluminium alloy 6060 and features a white ral 9003 embossed finish, processed by means of polyester powder coating (qualicoat). The ingress protection degree is IP40.
| Power | 12W |
| Color Temperature | 3000K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 1470 lm |
| Finishing | ALUMINUM |
| IP Rating | IP40 |
| Color Rendering | CRI 90 |
| Driver | DALI DRIVER |