IP66. IK08. Marine-grade, die-cast aluminium alloy. 5CE superior corrosion protection including PCS hardware. Safety glass lens. Silicone CCG® Controlled Compression Gasket. Luminaire is factory-sealed and does not need to be opened during installation. Ground spike EF1 for FLC300 310-9102
| Power | 12W |
| Color Temperature | 3000K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 843LM |
| Finishing | BLACK |
| IP Rating | IP66 |
| Color Rendering | CRI 80 |
| Driver | 0-10V DRIVER |