Aluminium die cast housing in EN AB-47100 (low copper content) and extruded EN AW-6060 with high resistance against corrosion. Stone wash surface treatment prior to painting process. Steel screws treated with an advanced anticorrosive coating. Silicone Gaskets. Extra-resistant Painting Process: Extra-resistant exterior coating. Product suitable for applications in high-humidity environments, C5 ZONE (according to UNI EN ISO 9223:2012). Mechanical resistance IK 06.
| Power | 2.9W |
| Color Temperature | 3000K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 172 lm |
| Finishing | ALUMINIUM GREY |
| IP Rating | IP65 |
| Color Rendering | CRI 90 |
| Driver | ON/OFF DRIVER |