Luminaire housing made of extruded aluminium profile; light tight final end caps made of aluminium; no visible screws; angular design; surface jet black powder coated; suspended luminaire with 1500mm cable suspension; with integrated toolless suspension height adjustment on the luminaire; spring clip attachment to the luminaire; freely positionable; incl. transparent feed; LED light inset consisting of highly reflective lacquered aluminium for improved thermal management; light colour 4000 K.
| Power | 33 W/m |
| Color Temperature | 4000K |
| Light Source Type | LED |
| Lumen Output | 4060 lm/m |
| Finishing | BLACK |
| IP Rating | IP20 |
| Color Rendering | CRI 90 |
| Driver | ON/OFF DRIVER |